fbpx

דימוי עצמי נמוך

דימוי עצמי נמוך או שלילי הוא בעיה נפוצה בקרב אנשים רבים והשפעותיו רחבות מעבר למצוקה שאנו חווים, אלא גם על תפקודנו בסיטואציות חברתיות, תעסוקתיות וזוגיות. דימוי העצמי שלנו, מורכב ממכלול של תכונות, מחשבות, אמונות והערכות שכל אדם מייחס לעצמו וכתוצאה מכך, "תופס" את עצמו ומתנהג לפיהם. דימוי העצמי שלנו מתפתח לאורך כל החיים, משלב הינקות, הילדות ושנות ההתבגרות והוא מושפע מגורמים סביבתיים, פנימיים וחיצוניים כאחד.

לעיתים אנו חווים ביטחון רב בתחומים מסוימים בחיינו ובאחרים אנו מלאי ביקורת עצמית ומרגישים חלשים, דבר המוביל אותנו לפתח דימוי עצמי נמוך. אז כיצד מתמודדים ולמה בכלל אנחנו חווים כאלו תחושות? נתחיל מלהסביר איך נוצר בכלל דימוי עצמי נמוך:

איך נוצר דימוי עצמי נמוך?

מתוך אידאלים חברתיים שקיבלנו על עצמנו כחברה נוצר מדד הערך העצמי שלנו, כשמודל של יופי ואסתטיקה מקבל את קדמת הבמה וכולנו נמדדים ביחס אליו.

"סולם היופי" – מי יפה יותר? מי גבוה יותר? מי מוצלח יותר? ועוד שאלות רבות שעוסקות בהשוואות ועוזרות לנו להעריך את עצמנו ביחס לאחר.

הפכנו להיות תלויים בפידבקים חיובים שיעצימו את הערך שלנו ומקדשים את כל מה שהחברה מצפה מאיתנו להיות.

דימוי עצמי נמוך משקף את הפער בין האופן שבו אנו מעריכים את עצמנו לבין מי שאנו שואפים להיות ובין מה שהחברה והסביבה משדרת לנו.

במרדף שכזה אנחנו דואגים לראות שוב ושוב את החסרונות שלנו, התודעה שלנו שמה דגש על מה שלא מספק את הסחורה ובכך אנחנו חווים את עצמנו כלא מספיק יפים ולא מספיק מוצלחים, כי תמיד בסביבה שלנו יהיו כאלה שיהיו יותר יפים ומוצלחים מאיתנו.

כל אדם הוא עולם שלם, ושונה מהאחר. אותו מדד עושה אבל גם לאותם אנשים "יפים ומוצלחים" מכיוון שגם הם הופכים להיות תלויים בתשומת הלב שהעולם מעניק להם וגם הם ידעו לראות את החוסר מתוך התחרות שנמצאת בחוץ.

תחשבו על זה רגע, שום דבר לא קבוע בעולמנו, "עייפות החומר" היא עיינין של זמן עד שדברים מתפרקים בחיינו. ומה קורה אז שנשללת מאיתנו אותה אנרגיה שהזינה אותנו? אנחנו מתחילים להיחשב כחסרי ערך ובעלי דימוי עצמי נמוך ולהאמין בזה!

ישנו מושג שנקרא "דרמות שליטה":

דרמות שליטה הם דפוסים חוזרים ונשנים שמביאים לאותם מצבי חיים שוב ושוב. מטרתם היא לשלוט בתשומת הלב של האחרים כמקור לאנרגיה שאנו זקוקים לה כדי לחיות. כשאנו נעשים מודעים לדרמות השליטה שלנו מתחילים לתפוס את עצמנו בכל פעם שחוזרים אליהן, וכך מצליחים להישאר מחוברים לאנרגיה הפנימית.

העולם בחוץ הוא "שדה קרב" של דרמות ומאבקים לשאיבה אנרגטית אחד מהשני, ככה זה שאין ביכולתנו להתחבר למטען האישי שלנו וללמוד כיצד להזין את עצמנו באנרגיה מתוך התחברות לעצמנו, ולא מתוך מאבק בו נפגע בחלש או באחר בשביל לחוש את עצמנו גדולים.

שרשרת המזון אומנם דאגה לנו למעמד "בכיר" ברצף ואנחנו לא מרגישים איום מיצורים שמעלנו אך היא לא מנעה מאיתנו לזלול אנרגיה אחד מהשני.

כאשר אנחנו מנותקים מהערך של החזקות שבנו, אנו לרוב נרגיש חסרי עוצמה וכוח.

כשנעמוד מול אדם שתופס את עצמו כחזק ונחוש איום ממנו ננסה לקטין אותו ע"י עלבון וירידה לפסים אישים על מנת לחוש בעלי ערך זהה במאבק. הקטנה של אחר היא נשק לאותם רגעים בהם אני לא מאמין בעצמי וביכולת שלי.

אין סוף למאבקים ולמלחמות השליטה שאנחנו חווים בחברה שלנו מתוך התחרות האין סופית. חשוב לי להדגיש שלתחרות יש ערכים טובים וחשובים שעוזרים לנו לצמוח ולגדול אך ברגע שהיא מתבצעת מתוך כוחניות וחוסר כבוד בסיסי אחד לשני היא מאבדת את החזקות שלה.

דימוי עצמי נמוך

כיצד מתמודדים עם דימוי עצמי נמוך?

אני מזמין אתכם להתחבר ללב, להסכים לראות ולקבל את מי שאתם אף על פי שיהיו צדדים שלא תאהבו ויהיה לכם קשה להכיר בהם, הם גם חלק מאיתנו אם נרצה או לא.

במקום להישאב לדרמות שליטה ולהיות תלויים בערך עצמי חיובי רק כאשר נפגע באחר, ישנה דרך נוספת.

מאתגרת יותר וארוכה יותר אבל היא תלמד אותנו לגדול מתוך עצמנו. מתוך הכרה בחזקות שלנו ובחסרונות ותלמד אותנו לקחת אחריות על מה שהיינו רוצים להשתפר ולגדול בו.

המרדף והמרוץ אחרי הצלחה ושימור דימוי עצמי גבוה מתיש ומעייף לא מעט אנשים, אם אתה מרגיש קושי וחוסר ערך בדימוי העצמי שלך, חווה דימוי עצמי נמוך או אם התחרותיות החברתית מעיקה עליך ומחלישה אותך אני מזמין אותך ליצור קשר ולשמוע כיצד באמצעות הטיפול תוכל להתחבר מחדש לעצמך ולייצר משאבים שלא תלויים בדבר מלבד עצמך.
באהבה גדולה ♥️

לתיאום פגישה ופרטים נוספים – 052-4773703