fbpx

התמודדות עם שינויים בעולם החדש

כולנו מתמודדים עם שינויים יזומים בחיינו בכל זמן – התחלת עבודה חדשה, בחירת מסלול לימודים, חתונה והקמת משפחה או אפילו רילוקיישן. שינויים אלו מעוררים בנו תחושות מעורבות, שינוי מרגש ומפחיד אותנו באותה נשימה אך בשורה התחתונה אנו נוטים לקבל את השינויים בצורה חיובית ולהאמין שהכל קורה לטובה. שינויים אלו חלים מתוך צורך ורצון להתפתח, להתקדם ולשנות משהו באופן אקטיבי בחיינו. שינויים אלו מלווים בתחושת "שליטה" על הנסיבות, הגשמת חלומות ויעדים ולפעמים אפילו תזוזה מודעת מאזור הנוחות שלנו לעבר מטרה מוגדרת.

שינויים אחרים עלולים להרגיש פחות טוב, לעורר תחושות קשות יותר ובמקרה הגרוע אפילו לחץ, חרדה ומפגש עם פחדים שאיננו מודעים אליהם במצבי שיגרה. מה שמאפיין ומבדיל שינויים אלו מאחרים זאת העובדה שלא בחרנו לבצע שינוי יזום אלא נאלצנו לשנות משהו בהתאם לגורם חיצוני או נסיבות החיים. כשאנו נאלצים לבצע שינויים מהסוג הזה, תחושת השליטה והביטחון מתערערת ואנו יכולים להרגיש בקלות חרדה, מתח ואפילו תחושת אבדון.

כל השינויים בחיים מצריכים מאיתנו הכלה ריגשית וגמישות מחשבתית, בייחוד בתקופה בה חלים שינויים כלל עולמיים שאיננו יכולים למנוע או להיערך אליהם.

אחרי משבר הקורונה שהגיע אלינו אין כמעט מישהו שלא הרגיש את תחושת השינוי שהתעוררה באוויר. 

המבנים הישנים והמוכרים התחילו להתפרק והכניסו הרבה מאוד אנשים לתחושה של סחרור מהמצב, שאלות כמו מה יהיה? מה צריך לעשות? ועוד הרבה סימני שאלה הופיעו בראשנו. 

היום אני רוצה לדבר על תהליכי שינוי ואיך ניתן לחצות אותם בשלום.

תהליכי שינוי בעולם החדש

בתקופות שהחיים מרגישים לנו יציבים ישנה תחושה פנימית כאילו הכל רגיל ולא באמת משתנה אך יש משפט חכם האומר – "הדבר היחיד שאינו משתנה בעולם הוא השינוי עצמו".

החיים משתנים ללא הפסקה, מתפתחים, מתים ונולדים.                                

כל הניגודים הללו לוקחים חלק בתבנית המעגלית בה מתחולל השינוי.

אם אתה אוחז בקצה הגלגל, אתה עלול לחוש סחרחורת.

כשאנחנו מתחילים לחפש את התשובה הנכונה להינצל מהשינוי או פתרון שיעזור לנו לנסות ולבלום את השינוי אנחנו מתנגדים לכוח שחזק מאינו, לכוח החיים!

מעגל החיים של לידה, חיים ומוות הוא תנועה טבעית בעולם שלנו, לאחר הלידה באה המוות, לאחר אהבה באה השנאה, לאחר השנאה באה אהבה, לאחר הצלחה בא כישלון ולאחר כישלון תבוא שוב הצלחה.

חשוב שנוכל לראות ולהכיר במעגל החיים, לכל דבר טוב יש סוף ולכל סוף יש התחלה חדשה – קלישאה קלישאתית אבל נכונה!

למה לי שינוי עכשיו?

אם לא נסכים להיפרד מהישן לא יתפנה מקום לחדש- פשוט וברור אבל האתגר מגיע שאין לנו יכולת להרפות ולהתמסר לאמונה כי אנחנו לא סומכים על פעולה שאנחנו לא עושים.

במצב כזה החרדה מתעוררת ומספרת לנו שאנחנו חייבים לעשות פעולה על מנת למנוע מהאסון הבא להתרחש אך מבלי לשים לב הדחף שמתעורר בנו מגביר את הסבל והכאב ששינוי מביא ומוסיף דלק לאותה תנועה.

הדרך אותה אני רוצה לשתף אתכם להטבה בתהליכי שינוי היא היכולת לזהות את תבנית מעגל החיים. לראות ולהאמין כי למרות התחושות והרגשות הקשות שעולות מהמצב המאתגר מעגל החיים תמיד ממשיך להתקיים ולנוע. לכן, רק כאשר אתה רואה את התבנית, אתה יכול לצאת ממנה ולעשות את הדרך חזרה אל הסנטר שבתוכך.

אם הייתם רוצים לדעת כיצד ניתן לחזק את הסנטר שלכם על מנת להרגיש בטוחים יותר ומחוברים לעצמכם מוזמנים ליצור קשר ולשמוע כיצד התהליך יכול לעזור לכם.