fbpx

זוגיות ואהבה כצעד למפגש עם פחדינו

פחדים הם חלק בלתי נפרד מחיינו, גם בזוגיות ואהבה אנו יכולים לראות כיצד הם באים לידי ביטוי ולפעמים גם מונעים מאיתנו להתמסר לקשר.

נוכחות בתוך מערכות זוגיות מפגישה אותנו מול פחדים וחרדות שאנו מכירים מעולמנו. תחילה אגיד כי זוגיות משמשת עבורנו כבית וכמראה לשיקוף של עולמנו הפנימי. כאשר אנו נמצאים בזוגיות אנו נפגוש גם את הדפוסים וההתניות האישיות שלנו אשר הוטמעו בנו עד לרגע הזה. הקושי הגדול בשימור זוגיות או במציאת זוגיות היא הרצון למצוא משהו שהכי מדויק עבורנו. לעתים אנו הופכים לבררנים וסוגרים בפנינו הרבה דלתות.

אני לא אומר שצריך להתפשר בבחירה הכה חשובה של זוגיות ואהבה, אך אנו צריכים להיות כנים ואמיצים מספיק להבין שיהיה עלינו לצאת לא מעט פעמים מאזור הנוחות שלנו בכדי להתמודד עם הפחדים שלנו או עם האתגרים המוכרים לנו מזוגיות קודמת, או בכל קשר אחר מהחיים שלנו.

לפני שאנחנו ממהרים למצוא זוגיות חשוב שנדע להכיר את עצמנו – את הקשיים שלנו, את הכאבים שאנו סוחבים מהעבר, את האתגרים שמצפים לנו בחיים מתוך התייחסות לקשרים קודמים ומתוך לקיחת אחריות אישית על עצמנו. כשנדע להכיל את עצמנו ולפגוש את החלקים הלא פתורים שבנו, החמלה תהיה מנת חלקנו ובכך נמצא מקום בתוכנו שעשוי להכיל מורכבות כזאת מול אותו בן/בת זוג שאיתו נהיה בזוגיות.

איני חושב שקיים קשר זוגי אשר לא מצריך מהאנשים שמצויים בו ללמוד לנוע בין הרצון האישי שלהם אל מול רצונו/ה של בן/בת הזוג. ההסכמה לגמישות חייבת להיות ולבוא משני הצדדים. העיקרון המרכזי שמוביל זוגיות ואהבה בריאה היא שאין אנו רוצים לשנות את בן/בת הזוג עבור הנוחות האישית שלנו, אלא נדע לקבל אותו כמו שאנו רוצים שיקבלו אותנו לצד ההבנה שגם אנחנו זקוקים להתפתחות ולעבודה עם הקשיים האישיים שלנו. לכן, הגמישות ההדדית מאפשרת הכלה ומעודדת צמיחה חיוביות מתוך התפתחות, לעומת שינוי לטובת האחר שלבסוף גורם לוויתור מלא של אחד הצדדים ולקשר שכנראה יהיה פחות בריא.

זוגיות ואהבה


מנקודת המבט שלי, זוגיות ואהבה מטרתה לשרת את חיינו וחשוב שנזכור שכאשר היא אינה משרתת אותנו, אל לנו להיות במקום שלא מטיב עמנו. אך חשוב מאוד לפני שמוותרים וממשיכים לקשר הבא, שנדע לראות את החלק שלנו בחוסר ההצלחה של הקשר. כי לטנגו צריך שניים, ולכן גם במקרים הקשים ביותר שנראה כי אין לנו אחריות להם, נדע להסתכל על התמונה בצורה רחבה יותר. חשוב להבין כי ההסכמה להסתכל פנימה ולקחת אחריות אינה מגיעה ממקום של "אשמה" אלא ממקום של הבנה כי לקיחת אחריות עשויה לעזור לנו להתקדם ולמצוא את הדבר הנכון עבורנו. במידה ולא נדע להתבונן פנימה ולראות את החלק שלנו בסיפור, סביר להניח שנפגוש את אותו שיעור בקשר הבא עם "תפאורה" מעט שונה – אותה גברת בשינוי אדרת (:

לסיכום, מצרף את המילים לשיר של מוקי- "באמת ומקרוב"…

"מה החיים האלה בלי לאהוב 
באמת ומקרוב 
עד שלא יהיה ללב מקום בין הצלעות, 
עד לנחמה, עד שיהיה נסבל לחיות 

אדם צריך לחיות בשביל אחרים 
ולא רק בשביל עצמו, 
לחפש ולמצוא, להתקרב ולבוא 
אבל האדם – אין שלום בתוכו 
ואיך ישיט את ידו לעוד שכמותו? 
בל יתחפר בשתיקתו, אל יתחבא בה 
אל לו לעצום עיניו, להתמכר אליה 
לעמוד מנגד כשהאור גווע 
רק נמצא, אבל לא נוגע 

מה החיים האלה בלי לאהוב… 

כל הזעם השקט הזה שאין לו איך לצאת 
מעוור מלראות ועוצר מלתת 
מה צריך לקרות כדי שנבין 
שאי אפשר יותר לשאת 
את הבדידות הזו שרואים על הפנים 
כתובה בעיניים, כתובה בעור חריצים עמוקים, 
קורעת את הנפש חתכים חתכים 
בור גדול בבטן שכולנו מכסים "

מזדהים? הייתם רוצים להעמיק את ההכרות עם הפחדים שעולים בזוגיות וללמוד כיצד להתמודד איתם? כמטפל הוליסטי אני מזמין אתכם לשתף בתחושתכם וליצור קשר באהבה גדולה.
למידע נוסף ותיאום פגישה צרו קשר – 052-4773703