fbpx

חסימה רגשית

"אני מרגישה שאני חווה חסימה רגשית", כך פתחה את השיחה אחת ממטופלי, כאשר שוחחנו וניסינו לברר מול אילו אתגרים רגשיים היא עומדת ומתמודדת בחייה. המונח חסימה רגשית נשמע רבות לאחרונה ובהקשרים רבים, ונדמה שלא תמיד בהתייחסות הנכונה. האם אתם באמת סובלים מחסימה רגשית? האם מדובר בקושי ביצירת מערכת יחסים או בכלל הדחקה של פחדים וחרדות? לפני שאתם רצים להגדיר את הבעיה ממנה אתם סובלים, בררו לעומק מהי חסימה רגשית וכיצד היא נוצרת:

רגש הוא ביטוי נוסף לדרך בה אנחנו חווים את החיים. בעולמנו קיימת קשת רחבה של רגשות, הנעה בין מצבים מרוממים ומשמחים ולבין מצבים כבדים ומעציבים.

במרוץ חיינו אנו חווים אין סוף אירועים ומצבים המשפיעים ומעצבים את הזהות שלנו, בצורה חיובית ושלילית כאחד. בעבר, נהגו פחות להכיר ברצף זה כנקודת תפנית או משהו שעשוי להשפיע או לעקב את ההתפתחות שלנו בעולם.

לוחמים שנחלמו במלחמות ועוד נפגעים בנסיבות אחרות היו עסוקים בלרוץ קדימה ולשדר עסקים כרגיל מתוך הרצון החשוב לתפקד ולחזור כמה שיותר מהר לשגרה.

עם הזמן, ההתפתחות הרוחנית בעולם וחקר הניסיונות להבין כיצד להתגבר על הכאב הרגשי שנוצר, הבנו כחברה בעידן של היום שקיים קשר הדוק בין הגוף לנפש.

מפה ניתן להסביר מהי חסימה רגשית וכיצד היא פעולת בגופנו:

מהי חסימה רגשית?

רגש הוא ביטוי של אנרגיה אשר מחפשת את הדרך החוצה לעולם, כאשר אנחנו חווים אירועים בחיינו בהם העלבון והכאב נשארים בתוכנו, האנרגיה מתחילה לכלכל בגופנו ולייצר חסימה.

אנרגיה לא נעלמת סתם ככה, כאשר אנחנו בוחרים לא לשתף ולא להיות במגע עם הפצעים שלנו, אנחנו מנתקים קשר עם החוויה ומאפשרים לה להישאר במערכות שלנו אך מבלי לדעת מה המחיר שהיא עשויה לדרוש מאיתנו.

כמו כל מערכת פיזית שיש בה צנרת וזרימה (מים, חשמל וכו’) ניתן לראות כי ברגעים בהם יהיה עומס או לכלוך בצנרת תיווצר סתימה ולכן נדרש לתחזק את המערכת על מנת שנהנה מהיכולות שלה.

כמו בפיזי גם ברגשי ולכן מערכות הנפש שלנו זקוקות לתחזוקה מטיבה והכרה מה זורם בערוצי הנפש שלנו.

כאשר אנחנו לא במודעות עם חוויות הרגשיות שצברנו בחיים הצעד הבא של החסימה בכדי לעורר אותנו היא לייצר מחלה בגופנו.

האזור הפיזי של המחלה יכול ללמד אותנו אודות החסימה הרגשית ומהי מקורה ע"פ מפת הגוף שלנו. מערכת הנפש היא משכוללת ביותר ושומרת על קשר הדוק בין הגוף הפיזי, הנפשי והרוחני. מפה משמעות המילה הוליסטית מגיעה אלינו. whole = שלם.

דוגמה נוספת שעשויה להבהיר את כוונתי – כאשר אדם לא מרבה לשתף את אשר ליבו, כלומר, לחשוף את רגשותיו בצורה אותנטית מתוך חשש ללעג, הוא מתחיל לסלף את האמת שלו ובכך מנסה לגונן על עצמו.

האנרגיה של אותן רגשות, אשר לא קיבלו ביטוי, נשארת במערכת שלו ובמידה ומדובר בדפוס חוזר בחייו של האדם, האנרגיה עשויה לייצר חולי כרוני המתבטא בכאב פיזי – בכאבי גרון, בעיות בבלוטת התריס של עודף או חוסר איזון בבלוטה ודרכים נוספות בהן האנרגיה מנסה למצוא את דרכה החוצה לעולם ולקבל ביטוי.

הדרך בה הגוף מגיב ומייצר מחלה אינה באה לרעתנו או לפגוע בנו סתם ככה. להפך, יש לה מטרה נעלה לעורר את תשומת הלב לדברים החשובים המשפיעים עלינו באמת גם כאשר אנו לא ערים להם.

האם אנו ערים למצב של חסימה רגשית?

ברוב המקרים לא. אך לרוב הגוף מדבר אלינו בצורה בהירה וברורה, היו קשובים לו.

מלבד טיפול בסימפטומים, עלינו להכיר במה שיצר את החולי. אם נמשיך בדוגמה האחרונה, ניתן להעלות את השאלה עד כמה אותו אדם מרגיש כי "פיו וליבו שווים"? האם הוא מודע לחסימה הרגשית אותה הוא חווה ועד כמה הוא מרגיש בעולמו שהוא משתף את עצמו כמו שהוא? מבלי להוסיף או להחסיר פרטים?

כל עוד אנו ממשיכים לרוץ קדימה, למלא את עצמנו בעיסוקים ולהמשיך בייצור תוכן חדש בחיינו, ישנה אפשרות שלא נפגוש את אותם קשיים ונרגיש כי התגברנו והמשכנו הלאה. אך האמת היא, שלרוב, קשיים אלו אינם נעלמים לחלוטין ודווקא ברגעים בהם נתפנה מעיסוקינו, נרצה לנוח או להנות מהשקט, דווקא אז, סביר להניח שאתגרים אלו יחלו לצוף בחזרה ולא יתנו לנו נחת.

זוהי רק דוגמה אחת מיני רבות להתגלמותה של חברתינו – החסימה הרגשית. כמו בכל דבר בחיים, כל אחד מאיתנו עלול לחוש קצת שונה ולחוות קשיים ואתגרים משלו. הדבר החשוב באמת, הוא שלרוב ניתן להתגבר על כל קושי בחיים ולצאת מחוזקים.

איך לשחרר חסימה רגשית?

אם גם אתם מרגישים שאזור ספציפי בגוף מעורר אצלכם כאבים חוזרים ונשנים, אם ניסתם לפתור את הבעיה אבל היא חוזרת על עצמה או אם אתם חווים קושי רגשי משלכם – אני מזמין אתכם ליצור עימי קשר. אשמח לסייע לכם, לענות על שאלות ולהרחיב על הטיפול בגישה ההוליסטית.

לבירור כיצד עבודה רגשית עשויה לשחרר חסימות הפוגשות אתכם בחיי היום יום ולעזור לכם לשפר את איכות החיים שלכם, צרו קשר – 052-4773703

באהבה גדולה גיא 🙂