fbpx

טראומה מנקודת מבט הוליסטית

השימוש בביטוי טראומה נעשה נפוץ מאוד בשפה היומיומית שלנו. כמעט כל אירוע חריג, מפחיד או יוצא דופן עלול להותיר בנו צלקת כזאת או אחרת, סוג של טראומה. קיים הבדל בין טראומה גופנית לנפשית אך העיקרון שעומד מאחורי ההגדרה נשאר זהה, טראומה = פצע.

טראומה היא תגובה רגשית לאירוע קשה שאנו חווים בחיינו. אין זה משנה היקף האירוע, בין אם מדובר בחוויה אישית (פרידה, גירושין) ובין אם מדובר באירוע עולמי כמו התפרצות הקורונה, התוצאה זהה. הלחץ בעקבות אירועים קשים אלו, מנפץ את תחושת הביטחון שלנו, מוביל לתחושת חוסר אונים והתייחסות אל העולם כמקום מסוכן. לעיתים, עם הזמן וההתמודדות, תחושה זאת הולכת ומתבהרת, הביטחון שלנו חוזר וגם השיגרה. במצבים אחרים, מיד לאחר אותה חוויה טראומתית, נתקשה להכיל את עצמת האירוע, נכנס להלם והכחשה. בעוד שתחושות אלו הן טבעיות ונורמאליות לחלוטין, הן יכולות להוביל לסבל רב בקרב אנשים המתקשים להמשיך הלאה עם חייהם.

כמטפל הוליסטי, אשתף אתכם בפוסט הבא על טראומה מנקודת מבט הוליסטית:

מהי טראומה?

טראומה היא תוצאה של משבר חזק או פתאומי והיא יכולה להתבטא בשלל תחושות בגופינו: שוק, הלם, כאב, פחד, חוסר שליטה, כיווץ, דחיסות, הצפה, ניתוק וחסימה רגשית, קיפאון, איום על החיים, פחד ממוות וחוויה שמאיימת על החיים. כל המילים הללו מסייעות לנו להבין כיצד טראומה באה לידי ביטוי בחיינו וכיצד הגוף מגיב לתנועה אנרגטית שמתקיימת בגופנו.

גורמים אפשריים לטראומה:

כל חוויה שעוררה אצלנו תגובה רגשית עמוקה יכולה להפוך לטראומה. הגורמים הנפוצים ביותר הם: טראומה במהלך הלידה, טראומת לידה, אובדן של אדם קרוב, מחלה, הרעלה, פציעות, תאונות, התעללות מינית, פיזית ורגשית כולל נטישה חמורה או הכאה. עדות האדם לאלימות, אסונות טבע, מלחמה, טיפולים רפואיים מסוימים, ניתוחים, אלחוש והימצאות במצב של חוסר תזוזה מתמשך.

הסובייקטיביות שבאירוע טראומתי

טראומה בסופו של דבר הינה חוויה אישית וסובייקטיבית. אנשים מסוימים רגישים יותר מאחרים לדחק שמעוררת טראומה ואילו אחרים מצליחים להתמודד בצורה יעילה ומהירה, והאירוע אינו נחקק בנפשם כטראומה.
כולנו נגדיר אירועים חריגים כמו פגיעה גופנית, אונס או אובדן של אדם קרוב כטראומה אך לא כולנו נחווה את הביטוי של הטראומה באותה צורה ועוצמה בחיינו. באותו מרחב בעל אופי טראומתי (כמו פיגוע) יהיו עשרה אנשים שונים וכל אחד מהם, עשוי להגיב בצורה שונה לחוויה.

מה שמכריע אם אותו אדם יושפע באופן משמעותי מחוויה כזאת או אחרת הוא מדד האירועים שעבר עד אותו רגע. כלומר, במידה והאדם עבר בחייו קשיים משמעותית, כמו אובדן של אדם קרוב או כל אחד מהגורמים האפשריים לטראומה לפני אותו אירוע, הסיכוי שלו להיפגע גדול משמעותית מאדם שעד אותו אירוע היה במצב יציב בנפשו. חשוב לציין שכל אירוע שכזה גובה מאיתנו מחיר כזה או אחר וככל שנדחיק ונתרחק מהאירועים שחווינו, הסיכוי שנחווה משבר יגדל.

אז מהי אותה תנועה שמעוררת תחושות, רגשות ומחשבות בעולמנו הפנימי?

אירועים כואבים וקשיים בחיינו נוטים לא לקבל את מלוא תשומת ליבנו, מתוך רצון לא להעמיס, להכאיב ו"לעשות" סיפור מדבר שכבר חלף וכמעט לא דובר. בכלל הקונוטציה שמתעוררת סביב המילה טראומה, מנרמלת לא מעט סיפורים אישים כואבים שנשארים בצל והם נאלצים להתמודד איתם לבדם. כמובן שיש מקרים מורכבים יותר אך חשוב להתייחס גם לטראומות מסוג שכזה.

התמודדות עם טראומה נפשית

אנרגיה אינה נעלמת סתם ככה מגופנו. שחזור הטראומה בהמשך חיינו מעיד על כך שהיא רוצה להשתחרר. אך הכאב שמתלווה לרוב לא יאפשר מגע בפצע בכזאת קלות וככל שהטראומה מורכבת יותר, כך יותר קשה לחזור להיות בקשר עם החלק הפצוע בתוכנו.

על מנת לעזור לאנרגיה להשתחרר עלינו קודם כל להכיר את הפצע שלנו, לגלות סובלנות לקצב הנדרש בתהליך בכדי למצוא את הכוחות והסכמה הפנימית להתחיל לזוז מאזור הנוחות שלנו.

אזור הנוחות שלנו ישדר לנו שאנו במקום מוגן ומוכר, אך המחיר שאנו נאלצים לשלם על אותו מרחב אינו משתלם יותר, עקב תופעות הלוואי של הימנעות מהדברים שחשובים לנו בחיים. הפחד ינהל אותנו ואת קבלת החלטות שלנו. במודע או לא, נחוש שחלק מאיתנו איבד אחיזה ומימוש בעולמנו. טראומה באה לידי ביטוי בעולמנו הרוחני בכך שבעקבות הפצע נוצר קרע אנרגטי מאיתנו.

טראומה

טראומה מנקודת מבט הוליסטית:

לפי השקפת התרבות השמאניות, הטראומה היא מעיינה של הקהילה כולה ולא רק של הפרט. כשאנשים מוכרעים, חלק משדה אנרגיה שלהם מתנתק מהם. כשחסר חלק מהאנרגיה של האדם הוא שוקע בריחוף והיתקעות.

מטרתו של השאמן (רופא השבטי) היא להחזיר את חלק הנשמה שהתנתק לגוף. השמאנים מעודדים כוחות ריפוי ע"י תיפוף ,ריקוד אסקטטי, שירה, יצירת מצבי תודעה של טראנס וכניסה לעולם שמעבר בכדי לעזור לאותו חלק אבוד לחזור בחזרה ולהביא ריפוי.

"להימנעות מהסבל יש מחיר כבד של הרחקת עצמנו מהחיים.
כדי לחיות במלאות יתכן שנצטרך לבחון לעומק ובכבוד את סבלנו ואת סבלם של אחרים.
במעמקי כל פצע ששרדנו נמצא הכוח שאנחנו זקוקים לו כדי לחיות.
התבונה שפצעינו יכולים להציע לנו היא מקום מפלט. מציאתו אינה מיועדת לריפוי הלב אבל כך גם החיים." (הרמן,1998)

חשוב לי להדגיש, כי אותם חלקים אבודים הם בסופו של דבר חוויות חיים שעברנו והותירו בנו צלקת. אין לנו לנסות ולחפש רק סיפורים קיצוניים, אלא להתייחס לחוויה האישית שלנו ממסע החיים ולהסכים לראות את הפצעים שלנו.

טיפול בטראומה

אם אתם מרגישים קושי בחייכם בעקבות חוויות מהעבר או התמודדות עם טראומה נפשית, אני מזמין אתכם ליצור עימי קשר ולשמוע כיצד הטיפול עשוי לסייע לכם.

לפרטים נוספים ותיאום פגישה – 052-4773703