fbpx

פחדים וחרדות – שני צדדים לפחד

פחדים וחרדות פוגשים את רובנו בשלב כזה או אחר בחיינו, בנסיבות שונות ובמצבים רבים. לעיתים, אנו נתקפים פחד וחרדה בתקופה לחוצה עמוסה בשינויים, בנקודת סיום והתחלה חדשה בחיים המקצועיים או הזוגיים, לפני צעד גדול לכיוון חדש או סביב כל נושא שגורם לנו לחוש חוסר ודאות. פחד ביסודו אינו נועד לפגוע בנו וחשוב שלפני שנלחץ, נדע להבדיל מתי הפחד משמש כגורם להגנה ושמירה מפני איום, אל מול הפחד כגורם מעקב בהתפתחות האישית שלנו.

תחושות הפחד יכולה להיות עצומה ביותר עד לרמה שהיא משתקת אותנו. כשהפחד מופיע, במחשבותינו או מתוך איום ממשי במציאות, גופנו מגיב מתוך מערכות העצבים הגופניות שלנו שמטרתם להגן עלינו מפני האיום.

פחדים וחרדות – מה ההבדל?

תחילה אסביר את השוני בין פחדים לחרדות: פחד הוא איום ממשי אשר נמצא ברגע ההווה ומהווה איום ממשי על חיינו באותו הרגע. מנגנון ההגנה מופעל באופן אוטומטי בגופנו ונערך להגנה מפני האיום ע"י שלוש דרכי התמודדות והן: FLIGHT, FREEZE, FIGHT

FLIGHT – היא תגובה בה הנוכחות שלנו מחליטה ל"ברוח" על מנת לא להיות במגע עם הסכנה הממשית, ובכך מצליחה לשרוד את העוצמות הרגשיות שהם מעוררים בה.

FREEZE – קיפאון, היא דרך נוספת לגרום לצמצום החוויה ובכך לנסות ולהימנע ממגע איתה.

FIGHT – היא הדרך בה אנו בוחרים להתמודד עם האיום ולהגיב בצורה תקיפה אשר עשויה להרחיק אותה מאיתנו.

בשני המצבים הראשונים המטען האנרגטי של האיום אינו נעלם מאיתנו מכיוון שלא הצלחנו להתמודד איתו, לכן הוא נשאר בתוכנו, מלווה אותנו במחשבותינו ועלול להוביל לטראומה. האנרגיה אינה נעלמת. אירועים שבהם פגשנו פחדים ולא הצלחנו לפרק את המטען האנרגטי שלהם, יהיה עלינו לשוב ולפגוש אותם בתוך מרחב טיפולי ומוגן אשר עשוי לסייע לאותו תהליך בריא של תגובה ופריקה.

המצב השלישי – FIGHT, עוזר לנו לשחרר את האנרגיה מתוך תגובה ובכך פורק אותה. זהו מצב שמסגל לנו תחושה של התמודדות והצלחה. חשוב לי לציין שאנו נפגוש לרוב את שלושת המצבים בחיינו. יהיו אירועים אשר יהיה לנו נוח יותר להגיב בצורה של התמודדות, ויהיו אירועים מאתגרים שעם כל הרצון שלנו להתמודד איתם, אנו נחוש חסרי אונים ונגיב בצורה אחרת.

חרדה היא תגובה שמתעוררת במוחנו אשר מנסה למנוע איום מוכר מהעבר או דומה לו, שעדין לא הופיע ברגע ההווה. כלומר, אין הוא מהווה איום ממשי ברגע זה אלא הוא זיכרון מחוויה שהתרחשה בעבר במוחנו ומנסה להרתיע אותנו בפני הסכנה שעומדת לבוא. מנסים להקדים תרופה למכה אך בכלל לא בטוח שהמכה הולכת להגיע.

מנגנון הפחד, מטרתו העיקרית היא להגן ולשמור עלינו מחשש לתקיפה או מוות. אך מה קורה כאשר המנגנון אינו מאוזן ומעבר לכך שהוא משמש לנו כגבול בריא עבורנו ומלמד אותנו על עצמנו, הוא עלול להיות החומה שמעכבת אותנו בדרך להתפתחותנו. הימנעות היא התוצאה הראשונה של הפחדים שלנו. כאשר הפחד חזק מאיתנו, אנו נחליט לא להיפגש עם אותן החוויות שמעוררות אותו ונעדיף להישאר באזור הנוחות שלנו. שם לכאורה שקט ורגוע אך אנו לא תמיד יודעים שנמנענו מלהתמודד עם הפחדים שלנו.

פחדים וחרדות

איך מתגברים על הפחד?

הדילמה הניצבת בפנינו היא השאלה מתי להקשיב לפחדים ולחרדות שלנו ממקום שמשרת ומזהיר אותנו ממשהו מסוכן, ומתי נוכל לשמוע את כוונתם אך בכל זאת נדע שעלינו להתמודד ולהתקדם דרכם אל עבר המכשול הבא שהחיים מציבים בפנינו.

מוכרת לכם ההרגשה של התמודדות עם הפחדים שלכם?
תחושות של חיבור, עוצמה וביטחון עצמי ממלאות אותנו באותם רגעים. כנגד הכישלון שמעורר תחושה אחרת של צמצום, הימנעות ואולי וותרנות. עלינו ללמוד להזדהות כמה שפחות עם תחושת אלו – תחושות החיבור והעוצמה, ותחושות הכישלון וההימנעות, משום שיהיו מצבים בהם נחליט להקשיב לפחדים שלנו, וכתוצאה מכך דווקא כן נחוש הקשבה וחיבור לעצמנו.

אני מאמין שמלחמות פנימיות לא מניבות נחת וגם לא תוצאות מאוזנות בנפשנו. חשוב לזכור שפחד הוא הדרך שלנו להכיר את הגבולות שלנו ברגע הנוכחי, עלינו להיות בקשר איתו ולהתיידד עמו מתוך מקום של הערכה משום שכל כוונתו היא להגן עלינו. במקביל לכך שאנו צריכים להתיידד עם הפחד שלנו, עלינו לפתח מקום בתוכנו שבו האמונה נכנסת לתמונה ומאפשרת לנו לשאת את פחדינו מתוך מקום שזוכר את המטרה והרצון שאיתם נכנסנו לתהליך, ובכך לעודד התמודדות וצמיחה מתוך הפחדים שלנו.

לסיכום, חשוב מאוד להיות רגישים עם עצמנו בכל תהליך של התמודדות בחיים. כן ולא הם הגז והברקס בהתפתחות שלנו ועלינו ללמוד את הקצב הנכון עבורנו להתקדם. אין עלינו ללחוץ על הגז ורק לדהור אל הלא נודע מבלי לשמור על מה שנכון עבורנו, ומנגד אין עלינו לבלום את התנועה מהחשש לפגוש מכשול ולמנוע מעצמנו הצלחה.

מתמודדים עם פחדים וחרדות? הייתם רוצים להעמיק את ההכרות עם הפחדים וללמוד כיצד להתמודד איתם? מוזמנים ליצור קשר באהבה גדולה.
למידע נוסף ותיאום פגישה, צרו קשר – 052-4773703