fbpx

תהליכי שינוי

"ממחר אני אשתנה!", "ממחר אוכל מלא ירקות ואצא לריצה בכל בוקר!" האמנם? כנראה שלא.
הבטחות תחילת שבוע אני קורא להן, כולנו חוטאים בהן ברגע קטן של חולשה ולרוב הם אינן מחזיקות מעבר לכך. בין אם מדובר בחוסר מוטיבציה, תירוצים כאלו ואחרים או שעדיין איננו בשלים לשינוי פנימי – אין אנו יכולים להתקדם והתסכול נשאר זהה.

להיות עם עודף משקל בחברה שלנו זה לא דבר נעים, כמו כל שונות כזאת או אחרת.
מי שמכיר את הסוגייה, יכול להבין את המשמעות והצורך להוריד במשקל ולהיות "נורמלי". בנוסף לשוני החיצוני גם מתקיימים השפעות פסיכולוגיות על דימוי עצמי וחוסר אמון ביכולות האישית ובביטחון העצמי.

הרצון לשיפור המראה החיצוני יכול לשמש כדלק מצוין למוטיבציה שלנו, להוביל לשינוי הרגלים משמעותי ואף לסלול דרך לתהליכי שינוי עמוקים. אך האם זה באמת מספק אותנו? האם זה אומר שבעזרת השינוי החיצוני אנו מאושרים ושלמים יותר? האם שינוי חיצוני מעיד בהכרח על שינוי פנימי? והאם הביטחון העצמי שלנו בהכרח תלוי רק בדימוי הגוף שלנו? כנראה שלא.

המהות מתחילה ביצירת שינוי פנימי, בשינוי נקודת המבט שלנו, את ההתבוננות שלנו במציאות, את מערכת האמונות והגישה שלנו לחיים. על כך ארחיב במאמר הבא.

שינוי חיצוני לעומת שינוי פנימי

בשנים האחרונות התעוררה מודעות ספורטיבית ולא מעט אנשים עברו שינויים משמעותיים ואף הצליחו להיפטר מבעית עודף המשקל בעזרת כוח רצון ומוטיבציה מוגברת להרגיש טוב עם עצמם.

לרוב שינוי חיצוני מתרחש באופן מהיר, אך האם הוא משפיע ומשנה גם את התפיסה הפנימית שלנו?
לרוב גם אחרי שהשגנו את המטרה יכולים להתעורר קשיים במהלך הדרך ועל זה אשמח לדבר.

שינוי פנימי שנבנה לאורך כל תקופת חיינו לא חולף ומשתנה בכזאת קלות. תחשבו על הזהות שלנו כמשהו המורכב מכמה חלקים שונים. ממש כמו שזר פרחים מורכב מכמה פרחים שונים של אותו הזן.
בזר יש פרחים מפותחים יותר ומפותחים פחות כמו בטבע, לא כל החלקים שווים לכולם ואין בזה דבר פסול אלא מעיד על אנושיות וייחודיות.

מתוך הדימוי הזה, אסביר כיצד חלקים בנפשנו מתפתחים:

אותו חלק בתוכנו שספג את חוויות חוסר הביטחון ואירועים רגשיים לא פשוטים מדומה לפרח הקטן יותר בזר הזהות שלנו.

כאשר החלטנו לעבור שינוי משמעותי ולשנות את הנראות החיצונית שלנו מתוך התמודדות, רכשנו כלים שגרמו לנו לצמוח ולהיות חזקים ובעלי אמונה עצמית כתוצאה מהצלחות שחווינו בדרך. החלק הזה הוא הפרח הגדול יותר ו"החזק" בזהות שלנו.

מאותה מוטיבציה וביטחון שהתווספו לדימוי העצמי יש תחושה שלעולם לא אחזור לאותו מקום חלש.
אך שהחיים ממשיכים מתחילים לצוף גם אתגרים וקשיים לשמר את המצב.

אותו חלק קטן בזהות שלנו (הפרח הקטן בזר שלנו), ממשיך להתקיים בתוכנו, להיות חלק בלתי מנותק מהדימוי העצמי ולהשפיע על קבלת ההחלטות שלנו.

תהליכי שינוי

אז מה עושים?

ההזמנה שלי אליכם, לכל מי שחווה שינוי חיצוני מהיר ששינה והשפיע על חייו ולאחר מכן הרגיש כאילו "נפל מהסוס", ולמי שעובר שינויים כרגע, לזכור שהחוויות הרגשיות שנלוו לאותם תקופות בחייכם אינם נעלמות בכזאת קלות. הזר הקטן שלכם אינו הופך אתכם לחלשים יותר, ולכן, אין סיבה לנתק מגע עם חלקים מאתגרים ורק להיות חזקים "מנטלית".

יש משמעות גדולה בצמיחה שלנו, להכיר ולראות את כל החלקים של הזר שלנו ורק ע"י הכלה והכרה בצדדים אלו בזהות שלנו נוכל לסגל כלים להתמודד עם עצמנו על הצד הטוב ביותר.

אני מאמין שאנחנו לא משתנים ומתרחקים מעצמנו בכזאת קלות. ישנם חלקים בתוכנו שחשבנו שכבר לא קיימים אך מתוך קושי אנחנו לא במגע איתם והם צפים בחיינו בכל מיני מצבים שונים.
השינוי המשמעותי בעייני הוא היכולת שלנו לרכוש כלים על מנת שנדע להכיל ולהכיר את עצמנו גם בצדדים חזקים שלנו וגם בחלשים.

אם אתה מרגיש שהיית רוצה להגדיל את ארגז הכלים האישי שלך על מנת למצוא איזון בחייך ולשפר את איכות החיים מוזמן באהבה ליצור קשר ולשמוע כיצד טיפול תומך בתהליך שכזה.

לפרטים נוספים ותיאום פגישה – 052-4773703